Polecamy

Średzkie święto muzyki i sztuki, czyli Cloud9 Festival

napisane przez Łukasz Jankowski, 6 sierpnia 2017

Cztery dni wypełnione muzyką, sztuką, nietuzinkowym klimatem, który sprzyja dobrej zabawie – brzmi jak przepis na świetny festiwal? Według nas tak, a takie w istocie ma być wydarzenie odbywające się w Środzie Wielkopolskiej. Cloud9 Festiwal łączy w sobie to co najlepsze, a dzięki kameralnemu charakterowi każdy będzie mógł bawić się na odpowiednim, wysokim poziomie bez żadnego nadęcia i przepychu towarzyszącemu każdemu większemu muzycznemu wydarzeniu. Najważniejszą częścią dla wielu festiwalowiczów z pewnością będą koncerty, ale jeżeli jesteście zainteresowani innymi formami aktywności, to z pewnością się nie zawiedziecie. Organizatorzy przygotowali wernisaż otwierający festiwal, pokaźną liczbę warsztatów, strefę sportową oraz wiele innych atrakcji, z którymi możecie zapoznać się tutaj.

Artyści, których będziemy mogli ujrzeć w ramach festiwalu, reprezentują wiele muzycznych gatunków, więc na jednostajnie brzmiące dźwięki nie będziemy mogli narzekać. Wart przypomnienia jest fakt, że wydarzenie jest całkowicie darmowe, więc jedyne w co trzeba się zaopatrzyć to chęci do dobrej zabawy i atrakcje Cloud9 stoją przed Wami otworem! Do festiwalu pozostało jeszcze trochę czasu, ale nie przeszkadza to w zapoznaniu się z artystami, którzy uszlachetnią muzyczną stronę wydarzenia:


Foto: Yulka Wilam

Krzysztof Zalewski zdobył miano jednego z najlepszych głosów w naszym kraju. Na brak pracy ostatnimi czasy nie może narzekać, gdyż ciągle koncertuje, powiększając przy tym bogate już grono fanów. Wielu może kojarzyć go z programu rozrywkowego Idol, ale to jego autorskie kompozycje sprawiły, że Zalef stał się docenianym artystą. Jesienią ubiegłego roku powrócił ze „Złotem” i po raz kolejny udowodnił, że mimo współpracy z wieloma artystami (m.in. Brodka, Hey), to we własnym repertuarze czuje się najlepiej.


Foto: Wiktor Franko

Kroki to jeden z tych zespołów, który zdobył uznanie w bardzo krótkim czasie. Wszystko to za sprawą łączenia przeróżnych dźwięków, w tym jazzu, soulu i indie rocka. W ubiegłym roku mogliśmy zapoznać się z debiutanckim „Stairs”, które zostało świetnie odebrane przez krytyków i słuchaczy, zdobywając przy tym nominacje do Fryderyków w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku – Elektronika. Muzyczne trio podbiło mniejsze, jak i większe sceny w całym kraju, warto tutaj nadmienić o udziale w takich festiwalach jak Open’er, Tauron Nowa Muzyka oraz Spring Break.


Foto: Paweł Zanio

Rosalie. jest artystką mocno osadzoną w poznańskim oraz berlińskim klimacie, który w naturalny sposób przepływa do twórczości wokalistki. W swoich numerach nie zamyka się w jednym gatunku, więc w kawałkach odnajdziemy muzykę elektroniczną, która stanowi idealne ramy do zręcznego manipulowania dźwiękami charakterystycznych dla r&b oraz hip-hopu. Idealne odwzorowanie tego opisu znajdziecie na EP-ce „Enuff”, która pokazuje, iż Rosalie. jest postacią świeżą oraz wybijającą się na tle pozostałych wokalistek w muzycznym biznesie.


Foto: Kajetan Plis

Duit za sprawą debiutanckiego albumu namieszał i to mocno. Wszystko za sprawą umiejętnego łączenia r&b w nowoczesnej odsłonie razem z wyszukanym popem oraz elektroniką. Album ukazał się w ubiegłym roku i od tego czasu artysta zdobył oddaną rzeszę fanów, którzy z chęcią przychodzą na koncerty. Muzyka Duita zyskuje dodatkowej głębi za sprawą instrumentów, które pojawiają się w kompozycjach. Warto tutaj wspomnieć o bębnach akustycznych, fortepianie oraz smyczkach. Podziw również wzbudza lista muzyków, z którymi współpracował warszawski producent. Długa lista obfituje w cenionych i utalentowanych artystów takich jak Dawid Podsiadło czy też Pasts.


Foto: Oficjalna strona bandu

Cheap Tobacco to zespół, którego członków z pewnością można nazwać naczelnymi przedstawicielami młodej generacji bluesa. Drogi bandu oraz Środy Wielkopolskiej krzyżowały się niejednokrotnie, między innymi w 2013 roku muzycy pojawili się, aby zaprezentować swój materiał na Meskalina Blues Festival (poprzednie wcielenie Cloud9). Od tego czasu dużo się wydarzyło. Cheap Tobacco wydali swój debiutancki krążek „Promises of Tomorow”, zdobyli wiele nagród ważnych dla przemysłu bluesowego oraz zarejestrowali nowe piosenki mające pojawić się na kolejnym albumie, a które na pewno usłyszymy w trakcie festiwalu.


Foto: Materiały prasowe

Wcześniej mogliśmy ich poznać za sprawą Ratmisfit, teraz powracają jako RAT. Zadebiutowali jakiś czas temu numerem oraz klipem do kawałka „Lądujemy” i musimy przyznać, że tytułowe lądowanie zostało zakończone perfekcyjnym telemarkiem. Muzycy mieli już przyjemność zagrać w Estonii, Chorwacji oraz Londynie. Nie możemy również zapomnieć o krajowych koncertach, w tym świetnie przyjętym koncercie na Spring Breaku. Duet skrywa się pod szczurzymi maskami, a w swojej twórczości wykorzystują elementy dobrze znane z dubu, hip-hopu oraz szeroko pojętej muzyki elektronicznej.


Foto: Monika Pytel

Ekipa z Bielska-Białej, która jest dobrze znana średzkiej publiczności, powraca z nowym projektem Earth Pulse. Ich gatunkowe odniesienia nie zamykają się w kilku prostych dźwiękach, lecz prezentują one całe spektrum inspiracji. W twórczości zespołu odnajdziemy wpływy funku, neo-soulu, jazzu oraz groove’u. W ramach Cloud9 Festival, band zostanie gospodarzem piątkowych oraz sobotnich afterparty.


komentarze

comments

Polecamy