Muzyka / Wiadomości

Wrzesień w Mediatece: Zygmunt Konieczny, DJ Lenar i Marcin Wasilewski Trio!

napisane przez Stanisław Bryś, 4 września 2017

Trzeci sezon koncertowy w Mediatece startuje z wysokiego C. We wrześniowym repertuarze tyskiej filharmonii znalazło się miejsce dla giganta polskiej piosenki literackiej, producenta elektroniki o etnicznym zabarwieniu, a nawet tria będącego nadzieją europejskiego jazzu.

Jak co roku, wydarzenia zostały pogrupowane na cztery cykle. Pierwszy z nich, czyli Aukso Modern, doczeka się inauguracji już 9 września. To wtedy publiczność premierowo będzie uczestniczyć w „Takim pejzażu”, czyli koncercie poświęconym Zygmuntowi Koniecznemu. Krakowianin to postać bezsprzecznie zasłużona dla rodzimej muzyki teatralnej. Artysta zyskał rozgłos, pisząc utwory dla Piwnicy pod Baranami – jego utwory śpiewała sama Ewa Demarczyk. W późniejszych latach kompozytor zajął się tworzeniem ścieżek dźwiękowych do animacji czy filmów długometrażowych (w tym do „Jasminum” albo „Jancio Wodnika” Jana Jakuba Kolskiego). W Tychach utwory Mistrza zostaną zinterpretowane przez jazzowego skrzypka Stanisława Słowińskiego oraz wokalistkę Joannę Słowińską. Akompaniować będzie im orkiestra AUKSO pod batutą niezrównanego Marka Mosia.

Tydzień później, bo 16 września, do Mediateki zawita Marcin Lenarczyk, w środowisku elektronicznym przedstawiający się jako DJ Lenar. Muzyk zaprezentuje swój najnowszy materiał, który ukazał się w maju dzięki oficynie Bôłt Records. „Drite Shtilkayt” (w języku jidysz: trzecia cisza) to kolejny krok w stronę popularyzacji kultury żydowskiej w Polsce. Autor, posiłkując się zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, stworzył emocjonalną i intymną opowieść o zapomnianych czasach. Przedwojenne dźwięki kantoralne, jakie wykorzystał, na żywo wybrzmią uzupełnione o grę duetu wiolonczelowego. To dobry przedsmak tego, co w tym sezonie zapewni nam druga odnoga repertuaru AUKSO – Next Wave.

Sobota 23 września zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Najpierw Asi Mina – aktywistka i animatorka kultury – zaprasza wszystkie dzieci na rozpoczęcie warsztatów Aukso4Kids. W tym roku każde zajęcia poświęcone są innemu instrumentowi – jego sekretom oraz tajnikom gry. Joanna Bronisławska, bo tak naprawdę nazywa się prowadząca, najpierw rozłoży na czynniki pierwsze skrzypce. Po jej opowieściach atrybut Paganiniego i Lutosławskiego nie będzie dla najmłodszych niczym obcym!

Wieczorem tego samego dnia w Tychach wystąpi zespół-instytucja, który niedawno obchodził ćwierćwiecze istnienia. Wraz z Leszkiem Możdżerem czy Tomaszem Stańko to wizytówka polskiego jazzu za granicą. Płyty tej formacji wydaje prestiżowa wytwórnia ECM Records, a grupa daje koncerty na całym świecie – z najnowszym, ósmym już albumem „Spark of Life”, panowie planują zawitać do Argentyny i Chile. Marcin Wasilewski Trio, bo to o tym projekcie mowa, to kolektyw, który zdecydowanie warto zobaczyć na żywo. Ich brawurowe połączenie fortepianu, kontrabasu i perkusji ma w sobie wiele klasycznej elegancji, ale i improwizacyjnej mocy. Co tu dużo mówić – polecamy tę muzyczną ucztę w sam raz na koniec września, jako przystawkę przed całym sezonem w Mediatece.

komentarze

comments

Polecamy