Muzyka / Wiadomości

Listopad w Mediatece: Leszek Możdżer, Hubert Zemler, Paulina Przybysz!

napisane przez Outrave, 2 listopada 2017
Foto: Materiały prasowe

Jesień za pasem, zatem pora na trzecią odsłonę koncertów w tyskiej Mediatece. Listopad zapowiada się tam wyjątkowo ekscytująco: zagra wirtuoz pianina, eksperymentujący perkusista i bezkompromisowa wokalistka. Sprawdźcie, o kim mowa!

Bez kolejnego gościa Aukso Modern (04.11) polska scena jazzowa nie wyglądałaby tak samo. Lista przedsięwzięć, przy których maczał palce, staje się coraz trudniejsza do spamiętania. Dzielił scenę z Marcusem Millerem, gitarzystą Pink Floyd – Davidem Gilmourem, Tomaszem Stańko, a nawet z Adamem „Nergalem” Darskim z grupy Behemoth. Ma na koncie udane interpretacje dzieł Fryderyka Chopina czy Krzysztofa Komedy, ale równie dobrze czuje się jako autonomiczny kompozytor. Ze swoim bogatym repertuarem regularnie odwiedza największe europejskie festiwale. I choć już dawno przestał być rozpoznawalny wyłącznie w swoim kraju, do każdego kolejnego koncertu podchodzi z niesłabnącym zaangażowaniem i poświęceniem. Wizyta Leszka Możdżera w Tychach to wielkie wydarzenie dla wszystkich miłośników spirytualnej, wymagającej muzyki. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzimych pianistów pojawi się w Mediatece z materiałem z płyty „Seven Pieces for Improvising Piano and Strings”, w nagraniu której uczestniczyła orkiestra AUKSO. Podczas występu nie zabraknie także nowszych rzeczy stworzonych przez artystę przy okazji niedawnej kooperacji z Holland Baroque Ensemble.

11 listopada w ramach cyklu Next Wave królować będzie perkusja. Za jej brzmienie odpowie instrumentalista, który na przestrzeni lat współpracował z grupą Kwadrofonik, Felixem Kubinem czy kolektywem Mitch & Mitch. Od dłuższego czasu aktywnie działa też wraz  w triu jazzowym LAM, duecie Pilokatabaza czy Slalomie. Hubert Zemler, bo to o nim mowa, jest jednym z najbardziej wszechstronnych i doświadczonych polskich kompozytorów. Choć w swoich artystycznych poszukiwaniach niekiedy skręca w stronę mainstreamu (Natalia Przybysz czy jej zespół Shy Albatross), artysta najbardziej hołduje improwizacji i eksperymentom. Nieobce są mu przede wszystkim obszary muzyki współczesnej – to im zadedykował swój zeszłoroczny album „Pupation of Dissonance”. Odwołując się ze swoimi perkusjonaliami do klasyków minimalizmu, warszawiak z powodzeniem zanurza się w nierównościach dźwięków i rytmów. Zapowiada się koncert niełatwy w odbiorze, ale satysfakcjonujący i poszerzający horyzonty.

Tydzień później w ramach serii Polish Sounds do Tych  z debiutancką płytą „Chodź tu” zawita Paulina Przybysz.  Długo czekaliśmy na jej solowy materiał: wokalistka wcześniej występowała z zespołami Rita Pax, Sistars czy Archeo. Chęć postawienia na swoim krystalizowała się w niej przez lata, aż w końcu eksplodowała w najodpowiedniejszym momencie. Nowe oblicze artystki jest dojrzałe, bezkompromisowe, a przy tym bezpretensjonalne. Single „Dzielne kobiety” (stworzony we współpracy z Zamilską) albo „Pirx” mówią same za siebie – mamy do czynienia z kimś, kto ma dużo do powiedzenia zarówno w warstwie muzycznej, jak i lirycznej. Celnie komentujące rzeczywistość teksty w połączeniu z nośnym, chwytliwym brzmieniem to wciąż nad Wisłą towar deficytowy. Przybysz ze swoim art-popowym, zahaczającym o R&B anturażem może okazać się jego najlepszym dostawcą.

Miesiąc – jak zawsze – zakończy się warsztatami Aukso4Kids  przygotowanymi przez animatorkę kultury i artystkę, Joannę Bronisławską. Asi Mina, bo tak przedstawia się prowadząca zajęć, na temat trzeciego spotkania z dziećmi wytypowała wiolonczelę. Najmłodsi melomani w ostatnią sobotę listopada usłyszą utwory zaaranżowane na ten instrument, poznają reprezentantów orkiestry AUKSO  i przyjrzą się z bliska „damie w jednym ostrym obcasie”. Podczas spotkania zostanie też przybliżona sylwetka Dominika Połońskiego –  wirtuoza gry jedną ręką. Nic, tylko kupować bilety i zaplanować jesień w Mediatece!

komentarze

comments

Polecamy