Muzyka / Polecamy / Wiadomości

Kwiecień z AUKSO: Sorry Boys, Kroke i inni

napisane przez Magda Sieprawska, 31 marca 2017
Fot: Sonia Szóstak

Wydarzenia tyskiej Mediateki już na stałe wpisały się w nasze kalendarze. Jesteście ciekawi, czym zaskoczy Was Kwiecień w Tychach? Aukso Modern, Next Wave, Polish Sounds i Aukso4kids – każdy znajdzie coś dla siebie!

1 kwietnia orkiestra AUKSO wraz z trio Kroke wykona symfoniczny projekt „Feelharmony”. Kroke w jidysz oznacza Kraków, a co za tym idzie, łatwo odgadnąć, co wydarzy się na scenie. Żydowskiego Krakowa już nie ma, ale jego duch żyje w kulturze i Kroke właśnie to udowadnia. Perfekcyjny warsztat tria pozwolił im natknąć się na swojej artystycznej drodze na Stevena Spielberga, Nigela Kennedy’ ego czy Petera Gabriela i Davida Lyncha.

8 kwietnia wszyscy wybierzemy się do Rzymu, bo też on będzie tematem przewodnim tego spotkania. Grupa Sorry Boys powróciła ostatnio ze świetnie przyjętym krążkiem „Roma” i to właśnie on będzie promowany w Tychach. Bela Komoszyńska oraz panowie pokażą, jak tradycję łączyć z nowoczesnością – dobrym przykładem może być utwór „Wracam”, zarejestrowany z gościnnym udziałem kurpiowskiej śpiewaczki Apolonii Nowak.

Tydzień po tym wydarzeniu Mediateka będzie gościć Adama Struga & Kwadrofonik.  Adam Strug jest kompozytorem oraz poetą, a także prowadzi zespół Monodia Polska. Materiał Struga i Kwadrofonik został oparty na tekstach z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego” i nawiązuje do mazowieckich pieśni żałobnych. „Reguiem Ludowe” pozwoli zatrzymać się w czasie i uświadomi, ile warte jest nasze życie.

Miesiąc (22. 04) zakończymy spotkaniem i nauką o tempie. Orkiestra AUKSO zagra te same utwory, lecz z różną szybkością. Dzieci dowiedzą się, co to metronom i jak wyglądał kiedyś oraz co to kliki i jakich używają współcześni muzycy. Zrozumieją jak ściśle agogika łączy się z rytmiką i że nie zawsze szybciej znaczy lepiej.

Zapraszamy do Mediateki!

komentarze

comments

Polecamy