Muzyka / Poznaj

Jabłonka – drzewo owocujące dobrą muzyką

napisane przez Michał Ciemniewski, 24 marca 2017
Foto: Łukasz Wierzbowski

Jabłonka, to pięcioosobowy zespół z Wrocławia, powstały w 2015 roku. Choć istnieją od tak niedawna, to każdy z członków jabłonkowej załogi ma za sobą wieloletni staż sceniczny i doświadczenie, zdobyte w drodze kształcenia muzycznego pod różnymi kierunkami. Skład tworzą wokalistka Pola Chobot, będąca jednocześnie autorką tekstów, gitarzysta Adam Baran, basista Wojtek Bergander, perkusista Jarek Korzonek oraz Paweł Rychert, który oprócz gry na klawiszach zajmuje się też produkcją ich muzyki. Dotąd zdobywali popularność na scenach, grając między innymi jako support przed Katarzyną Nosowską na koncercie organizowanym przez radiową Trójkę oraz przed Tymonem Tymańskim. Teraz przychodzi czas na ich debiut studyjny – w styczniu grupa informowała o pracach nad swoją pierwszą płytą.

Co grają?

Sami o sobie mówią, że grają „smutne piosenki ukształtowane przez mróz i listopadowe ciemności”. Pod tym enigmatycznym opisem kryje się znakomity trip-hop, który płynnie łączy się z ambitną i niezwykle interesującą elektroniką. Nie brakuje też smaczków wyciągniętych z folku i dream popu. Cechą wyróżniającą Jabłonkę jest śpiewanie właściwie tylko po polsku, co jest coraz częściej rzadkością na naszej scenie alternatywnej. Oniryczne teksty idealnie pasują do klimatu muzyki, a Pola Chobot używa swojego głosu z wprawą, której mógłby jej zazdrościć niejeden instrumentalista ze swoim instrumentarium.

Czego posłuchać?

Wszystkiego! Jednak w szczególności warto zwrócić uwagę na „Fix”, który miejscami ociera się o soul i jazz, a jego basowo-elektroniczny puls, zmusza ciało do podążania za muzyką. Ciekawa jest też reszta materiału oferowanego przez Jabłonkę. Utwory takie jak „Rozkwit”, „Przestrach” czy „Miss” są wzorcowymi przykładami muzycznego eklektyzmu,= oraz pokazują jak biegle wrocławski skład potrafi łączyć formę i treść.

komentarze

comments

Polecamy