Kultura / Sztuka

Sztuka współczesna w wielu wymiarach – zajrzyj na Mediations Biennale w Poznaniu

napisane przez Stanisław Bryś, 15 września 2016

Bywa z nią różnie. Spora grupa uznaje ją za zbyt wysmakowaną i już na wstępie odrzuca  z niesmakiem, inni zachwycają się jej intertekstualnością, zachwyceni przemierzając coraz to nowsze galerie. Niezależnie od tego, jak subiektywnie ją oceniamy, stwierdzić można jedno – sztuka współczesna wzbudza wiele emocji i kontrowersji.

Równie dyskusyjną kwestią jest w ostatnim czasie kryzys migracyjny. Przenikanie się różnych kultur, religii czy polityk prowadzi do kryzysów na tle tożsamościowym bądź politycznym, czego na tak zaawansowanym etapie nie da się zahamować. Zaczynają pojawiać się pytania, czy nadal możemy mówić o wyjątkowości w kontekście poszczególnych narodów. Gdy do kotła z gotującym się problemem dołożymy jeszcze postępującą globalizację, zaczyna robić się gorąco, a dyskurs odbywa się na wyjątkowo grząskim gruncie.

Z tymi dwoma niełatwymi tematami postanowili zmierzyć się organizatorzy Mediations Biennale, które przez cały październik zagości w poznańskich miejscach wystawienniczych. Łącząc ze sobą sztukę w jej najnowszych odsłonach z tematyką integralności społeczeństwa, inicjatorzy przedsięwzięcia ustalili jego motyw przewodni: Fundamenty. Specjalnie zaproszeni twórcy z Afryki, Izraela, Japonii czy Chin przedstawią różne spojrzenia na ten sam, elektryzujący Europę temat. Zapowiada się sporo polemiki, przenikania się różnych kultur i konstruktywnego, merytorycznego dialogu.

Centrum Kultury Zamek, Muzeum Narodowe, Muzeum Archidiecezjalne, Galeria u Jezuitów i Pawilon Nowa Gazownia już niebawem wypełnią się dziesiątkami niezwykłych, często trudnych do jednoznacznej interpretacji prac. Postanowiliśmy wytypować te szczególnie warte Waszej uwagi, choć jednocześnie zachęcamy do zatrzymania się w mieście koziołków na kilka dni i zwiedzenia całej ekspozycji. A warto wsiąknąć w klimat Biennale na dłużej – oprócz klasycznych wystaw zainteresowani będą mogli wziąć udział w performance’ach, spotkaniach ze znawcami sztuki czy nocnym oprowadzeniu kuratorskim.

Carla Chan – Black Moves

carla-chan

Żyjąca obecnie w Berlinie artystka śmiało flirtuje z minimalizmem. Czerń, biel, lecz przy tym fascynacja cienką granicą pomiędzy rzeczywistością a iluzją – wachlarz inspiracji Carli jest bardzo szeroki. Wiele mówi o tym jej najnowsza praca – będąca swoistym mostem łączącym wirtualny i fizyczny świat. Instalacja Black Moves zaprasza widza do zajrzenia wgłąb ramki, wewnątrz której kryje się całkiem inny mikrokosmos.

Bjørn Melhus Freedom & Independence

bjorn-melhus

Jeden z najoryginalniejszych niemieckich twórców o norweskim pochodzeniu na Biennale zaprezentuje swój najnowszy film krótkometrażowy – Freedom & Independence. Nakręcony w Berlinie i Stambule klip można określić jako współczesną baśń, w której motywem przewodnim jest polemika z religijnym kapitalizmem. Brzmi niekonwencjonalnie, lecz taki właśnie jest zamysł Melhusa – w niecodzienny sposób zachęcić do refleksji na temat wzorców współczesnych ideologii.

Katalin Kortmann Jaray – Outsiders 

katalin

Bez odchyleń od normy postęp nie jest możliwy – twierdzi węgierska artystka, której collage znalazł się na pocztówkach promujących tegoroczne Biennale. Wymowny fotomontaż przedstawiający latającą kobietę nie tylko nawiązuje do historii biblijnego Ikara, ale pokazuje, że w nienaturalności kryje się coś magnetycznego. Jaray nie przebiera w środkach, lecz wciąż udaje jej się stworzyć pełną głębi pracę (z chęcią powiesilibyśmy ją na ścianie!).

Fatmi Mounir – Technologia

fatmi-mounir

Ostrzegamy – możecie mieć zawroty głowy! Fatmi Mounir nie bawi się bowiem w kompromisy, w bezpretensjonalny sposób zestawiając ze sobą starożytną arabską kaligrafię i rotoreliefy ery Duchampowskiej. Powstały rezultat to wymykająca się spod wszelkich schematów próba desakralizacji obiektów religijnych, podejście do odpowiedzi na pytania dotyczące współczesnego świata, a przede wszystkim podyktowane dziecięcą fascynacją artystyczne poszukiwanie.

Oprócz tego na Biennale pojawią się przedstawiciele polskiej sztuki współczesnej: Kacper Lecnim, Ada Kaczmarczyk, Cyryl Zakrzewski czy Piotr Skiba.

http://www.biennale.pl

komentarze

comments

Polecamy