Foto / Kultura

Smolna otwiera się na sztukę. Fotografie Svena Marquardta gościem pierwszej wystawy

napisane przez Daria Solich, 28 sierpnia 2017
Foto: Materiały prasowe

Klub Smolna pozwolił nam się już poznać jako przestrzeń tożsama ze starannie wyselekcjonowanym brzmieniem. Chociaż działa niespełna rok, to wciąż zaskakuje nas doborem artystów i wydarzeń, tworząc jedną z najciekawszych miejscówek na mapie nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Teraz Smolna odkrywa drugie oblicze i łączy kulturę klubową ze sztuką. Pierwszą odsłoną tych działań jest wystawa prac berlińskiego fotografa Svena Marquardta zatytułowana „Rooms”.

Foto: Sven Marquardt

Sven Marquardt dla większości fanów brzmienia rodem z Berlina może się kojarzyć z wytwórnią Ostgut Ton, dla której realizuje wizualną stronę oficyny. Jego przygoda z techno zaczęła się jednak wcześniej. Po upadku Muru Berlińskiego zawiesił karierę artystyczną, którą prowadził z nowofalowym i pankowym środowiskiem w dzielnicy Prenzlauer Berg, i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej Berlina. Od 2007 roku związany jest z wytwórnią Ostgut Ton, w 2010 wydał książkę „Przeszłość przyszłość”. W następnych latach wydał „Zbawiciel i Skryta dzikość” oraz autobiografię „Noc jest życiem” (2014).

Foto: Sven Marquardt

Twórczość Marquardta charakteryzuje surowość formy i czystość obrazu, a głównym tematem jego prac jest człowiek. To właśnie człowiek ilustruje chwile, dramaturgię, pewną posępność uchwycone za pomocą kontrastów, zwykle w barwach szarości. Ujęcia Svena to w dużej mierze fotografia portretowa, która to znalazła uznanie na przeciwległych biegunach artystycznego i kulturalnego globu – z jednej strony w świecie mody, czego rezultatem jest współpraca z markami Levi’s lub HUGO BOSS, z drugiej zaś z Instytutem Goethego.

Foto: Sven Marquardt

„Room” Marquardta będziecie mogli zobaczyć w dniach 4.09-9.09.2017 w klubie Smolna. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja pt. „Lokomotywą do Blue Velvet”. Rzecz traktuje o początkach polskiego clubbingu, pierwszych rave’ach, pionierach gatunku. Zobaczyć będzie można archiwalne zdjęcia i wideo z miejscówek już wpisujących się w historię polskiego techno jako legendarne: Lokomotywa, Blue Velvet, Rhisome czy „FIltry”. Gościem specjalnym będzie Gerhard Derksen.

Szczegóły: 

Co?: Sven Marquardt, wystawa fotogafii
Gdzie?: Smolna, ul. Smolna 38, Warszawa
Kiedy?: 4.09-9.09.2017
Bilety: 10 PLN

komentarze

comments

Polecamy