Kultura / Sztuka

Nietypowy hotel Banksy’ego z muzyką Massive Attack

napisane przez Łukasz Jankowski, 8 marca 2017

Banksy to artysta słynący z nietuzinkowych pomysłów, a The Walled Off Hotel w Betlejem jest jednym z nich. Hotele to budynki, które mają zachęcać do wejścia, a ich widoki za oknami muszą być najpiękniejsze. Artysta postanowił podejść do tego tematu od innej strony. W jego budynku nie odnajdziemy ładnych wnętrz i zaokiennych widoczków, które mogłyby znaleźć się na pocztówkach, lecz mur. Mur, który jest symbolem konfliktu izraelsko-palestyńskiego, oddzielający część Palestyny okupowaną przez Izrael Zachodni Brzeg.

W hotelu, który powstawał czternaście miesięcy, odnajdziemy dziewięć pokoi. Wejście budynku pilnuje szympans mający przypominać boja hotelowego. Wewnątrz odnajdziemy zautomatyzowane pianino dające codziennie inny koncert. Kompozycje przygotowali Massive Attack, Nine Inch Nails, Red Hot Chili Peppers oraz Hans Zimmer. W budynku odnajdziemy również muzeum oraz galerię z pracami palestyńskich artystów

Hotel powstał z okazji setnej rocznicy zajęcia palestyńskiego terytorium przez Wielką Brytanię po zwycięstwie nad wojskami tureckimi podczas I wojny światowej. Wydarzenia te przyczyniły się do ustanowienia Brytyjskiego Mandatu Palestyny, a europejska ingerencja sprawiła, że po pewnym czasie doszło do konfliktu. Banksy tak komentuje swój budynek

Nie wiem dlaczego, ale poczułem, że to dobry moment, by zastanowić się nad tym, co dzieje się, gdy Wielka Brytania podejmuje wielką polityczną decyzję bez pełnego zrozumienia jej konsekwencji.

Każdy kto będzie chciał spędzić noc w tym ekscentrycznym budynku musi zapłacić trzydzieści dolarów, a wtedy będzie mógł nieustannie wpatrywać się w mur. Goście będą mogli zamieszkać w hotelu Banksy’ego od dwudziestego marca, a każdy zainteresowany swoją rezerwację może złożyć tutaj.

komentarze

comments

Polecamy