Kultura / Teatr

„Mapa i terytorium”, czyli przedstawienie z muzyką Wojtka Urbańskiego i Justyny Święs

napisane przez Łukasz Jankowski, 14 października 2016
Foto: Materiały prasowe

Już dziś na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera spektaklu „Mapa i terytorium”, który przygotowała Ewelina Marciniak. Jest to czwarta sztuka, wystawiana w tym teatrze, przygotowana przez artystkę. Ta jest na swój sposób wyjątkowa, gdyż opiera się na kultowej książce Michela Houellebecqa, która w trakcie przedstawienia została połączona z muzyką stworzoną przez Wojciecha Urbańskiego oraz Justynę Święs. Znamy ich doskonale za sprawą RYS i The Dumpling, którzy zachwycają swoimi kompozycjami, więc możemy śmiało stwierdzić, że o muzyczny poziom przedstawienia nie musimy się obawiać. Tak Wojtek Urbański wypowiada się o muzyce stworzonej na potrzeby przedstawienia:

Nagraliśmy dziesięć pełnych piosenek do tego spektaklu oraz kilka instrumentali. Dużo nowoczesnych brzmień, ale także gitar skąpanych w długich pogłosach i delayach. A na wierzchu tego wszystkiego piękny głos Justyny Święs. Czysta magia. W przyszłości chcielibyśmy wypuścić ten materiał na płycie, bo wyszło naprawdę pięknie.

Michel Houellebecq w swojej powieści dokonał rzeczy radykalnej – zabija samego siebie. Satyra opowiada o dwóch artystach, którzy zaprzyjaźnili się ze sobą – Jed Martin oraz wcześniej wspomniany Houellebecq. Gdy Michel zostaje zamordowany, Martin postanawia pomóc w rozwiązaniu tajemnicy, która spowiła okropną zbrodnię. Wszystko wskazuje na to, że nietuzinkowy klimat dzieła zostanie odzwierciedlony w sztuce teatralnej, więc to jest nie lada gratka dla fanów pisarza.

Osoby, które przegapiły premierę, będą mogły udać się do teatru 15, 16 i 18 października oraz na początku grudnia.

komentarze

comments

Polecamy