Kultura / Sztuka

Frida Kahlo zawita w Poznaniu. Pierwsza polska wystawa dzieł Kahlo i Rivery już we wrześniu

napisane przez Alicja Widera, 29 stycznia 2017
Autor: Frida Kahlo

Ponad sześćdziesiąt lat po śmierci meksykańskiej, kontrowersyjnej malarki Fridy Kahlo i jej męża, również artysty, Diego Rivery, w poznańskim CK Zamek zostanie otwarta pierwsza polska wystawa dzieł tej pary zatytułowana Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, wzbogacona o biograficzny wątek związany z naszym krajem. Można będzie zobaczyć ją od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018 roku.

Autoportrety, martwa natura, symbolizm – to główne cechy twórczości Fridy Kahlo, artystki urodzonej na początku XX wieku w dzielnicy Coyoacán, w której po śmierci malarki zostało otwarte muzeum La Casa Azul. Tragiczne życie Meksykanki, problemy ze zdrowiem, nieustępliwy charakter i miłosne rozterki wnosiły w obrazy nostalgię, brutalność i rozpacz. W swoim dzienniku pisze przed śmiercią: Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę. Styl Diego Rivery jest zupełnie inny. Artysta czerpie z kubizmu i fowizmu.

Poznańską wystawę zobaczymy w kilku częściach. W głównej części pojawią się dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman oraz fotografie Fridy wykonane przez Nickolasa Muraya. Tytułowym kontekstem są bliskie relacje z artystkami o polskich korzeniach – Fanny Rabel i Bernice Kolko oraz fakt, że na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce zaprezentowano właśnie dzieła Kahlo, Rivery i Rabel.

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst
Data: 28.09.2017 – 21.01.2018 (ekspozycja)
Miejsce: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

komentarze

comments

Polecamy