Dodatki / Wywiady

MaJLo: „Nie wyobrażam sobie wydać drugiej, takiej samej płyty”

napisane przez Zuzanna Zaręba, 5 marca 2018
Foto: Piotr Jurczak

Producent, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista pochodzący z Gdańska. Maciej Milewski skrywający się pod pseudonimem MaJLo zachwycił słuchaczy i krytyków swoim debiutanckim albumem na którym zgrabnie łączy elektronikę z melancholijnym indie folkiem. Ostatnio znalazł chwilę, by opowiedzieć nam, co zainspirowało go w pracy nad „Over the Woods”, co dał mu jazz i jakie są jego muzyczne plany na ten rok.

Twój debiutancki album zachwycił naszą redakcyjną koleżankę, która porównała „Over the Woods” do wyjazdu w Bieszczady. Opowiedz o procesie jego powstania. Co Cię wtedy inspirowało? Czuć w tych melodiach leśność i bliskość natury.

Inspirowałem się naturą – jej zmiennością, siłą i pięknem, które okazuje o każdej porze roku. Dużo czasu spędzałem wtedy na łonie natury. Ten album powstawał w moim pokoju. Odpoczywałem, zbierałem myśli i układałem pomysły podczas spacerów z moim psem w pobliskim lesie.

Proces twórczy zawsze jest intensywnym czasem, w którym trzeba dać ponieść się swojej intuicji i otworzyć umysł na otoczenie. W moim przypadku była to natura, dlatego tez nie musiałem za dużo szukać motywu przewodniego tego projektu.

Masz swoje ulubione miejsce, azyl w którym odpoczywasz, tworzysz?

Zazwyczaj miejsca w których tworzę, a miejsca w których odpoczywam to zupełnie inne miejsca. Odpoczywam bez muzyki. Potrzebuję odpoczynku również od niej. Najprzyjemniej spędzam czas wolny w domu, na spacerach, ze znajomymi. Tworzę natomiast w moim studio. Tam izoluję się od codziennych spraw i mogę uznać to za swój azyl :).

Jesteś wszechstronnym muzykiem, który zaczynał od muzyki klasycznej, jest doświadczonym jazzmanem, który szturmem podbił polską scenę alternatywną. Co dało Ci klasyczne wykształcenie i jazz w tworzeniu muzyki indie jako MajLo?

Przede wszystkim poczucie swobody w tym, co robię. Słuchając jazzu i zagłębiając się w tym gatunku muzyki, można poszerzyć pole widzenia. Z korzyści jakie przyniosła mi inspiracja muzyką jazzową mogę wymienić jeszcze kwestie kompozycji, aranżacji, harmonii i melodii. Czas ten wspominam jako bardzo owocny i absolutnie nie oddzielam go od tego, co robię teraz. Muzyka jest jedna.

Nadal tworzysz muzykę do sztuk teatralnych?

Aktualnie nie. Zawodowo zajmowałem się tym na studiach. Wspominam to doświadczenie jako bardzo rozwojowy etap w moim życiu. Wymagało to ode mnie bardzo obrazowego podejścia do muzyki, brzmienia i otworzyło mi głowę na współpracę muzyki z ruchem i obrazem.

Gitara to Twój główny instrument, podobno porzuciłeś dla niej grę na skrzypcach. W czym według Ciebie tkwi siła i magia gitary?

Tak naprawdę w niczym! Wyboru dokonałem w wieku, w którym interesowałem się muzyką rockową. Wybór był prosty – instrument na którym poziom ekspresji w tym gatunku muzycznym jest ogromny. Dziś traktuję ten instrument jako narzędzie do komunikacji z ludźmi. Takie, które znam najlepiej z instrumentów, na których gram, przez co ta komunikacja staje się swobodna.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z elektroniką?

Być może impulsem, który skierował moją uwagę była jej wszechobecność. Elektroniczne brzmienia stały się dla mnie inspirujące. Fajnie jest poznawać nowe rzeczy i próbować wykorzystywać je, łącząc z tymi starymi :).

Gdyby nie muzyka to…?

Hmm… może prowadziłbym jakiś mały pub lub kawiarnię… Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad tym.

Jakie masz muzyczne plany na ten rok? Możemy wyczekiwać drugiej płyty, a może zobaczymy Cię w innym wydaniu, nowych projektach?

Pracuję nad nową płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku na jesieni. Jestem bardzo podekscytowany i zaangażowany tym projektem. Na temat stylistyki albumu nie mogę jeszcze rozmawiać, ale zdradzić mogę, że nie wyobrażam sobie wydać drugiej, takiej samej płyty. Do każdego projektu podchodzę indywidualnie i tak będzie również w tym przypadku.

Zatem z niecierpliwością czekamy na nowy materiał. 

 

komentarze

comments

Polecamy