Dodatki / Relacje

Vök w sopockim klubie Sfinks700

napisane przez Natalia Mandryk, 1 marca 2018
Fot: Sigga Ella

Odkąd pamiętam, zespół Vök kojarzył mi się z saksofonem, trip hopem i Islandią. Mimo wszystko, stylistyka zespołu jest eklektyczna, nie ogranicza się jedynie do trip hopu. Ich faktura dźwięku, pomimo że często zostaje upiększona elektronicznymi, szybszymi wstawkami, nadal pozostaje subtelna. Ich największym czarem jest to, że brzmią jakby Fever Ray absurdalnie miała dziecko z Beth Gibbons. To dość zmysłowa, ale intrygująca mieszanka.

Wtorkowy koncert został zorganizowany w sopockim klubie Sfinks700, w którym zazwyczaj odbywają się znane techno imprezy. Rave’y rządzą się swoimi prawami, dlatego przyznam, że niespotykanie zaskakujące było uczucie, gdy weszłam do „Sfina” i ludzie spokojnie stali, wpatrując się naprzód w grającego od kilku minut Uku. Uku to trójmiejski muzyk, który w rzeczywistości nazywa się Łukasz Plenikowski. Jego set był krótkim elektronicznym epizodem, który zebrał całkiem sporą – jak na tamtejszą przestrzeń – rzeszę fanów. Był w zasadzie dobrym prologiem do dalszej części wieczoru. W tym koncercie nie było elektryzującego pierwiastka, dlatego myślę, że „dobry” jest wystarczającym przymiotnikiem określającym ten set.

Przestrzeń klubu Sfinks700 wypełniła się jeszcze bardziej i wówczas na scenie zjawiła się formacja Vök, która przybyła zaskakująco punktualnie na scenę. Zaskoczyło mnie to, ponieważ często „gwiazdy wieczoru” lubią się spóźniać, wchodząc na scenę z lekceważącą miną. W przypadku Vök tego nie było – wyszli z uśmiechami na twarzy i energicznie rozpoczęli swój występ. Od początku miałam wrażenie, że artyści wiedzą czego chcą i czego ludzie oczekują od nich. Wokalistka, Margrét Rán mimo choroby urzekała publiczność już od pierwszych prezentowanych kompozycji. To nie jest artystka, która skrępowana śpiewa tak, jak jej zagrają. To właśnie ona wyznacza początek i koniec, co jest niesamowicie przyciągające. Interakcja słowna między zespołem a publicznością nie była specjalnie intensywna, ale w tym przypadku było to korzystne. Osobiście, już od dawna nie mam ochoty na słuchanie pretensjonalnego starania się mówienia po polsku przez zagranicznych artystów. Tutaj ograniczyło się to do powiedzenia „na zdrowie”. Zresztą, na zdrowie im to wyszło.

Vök dryfowali między twórczością z „Figure” a teraźniejszymi utworami. Jak można było przypuszczać, największe owacje zebrały piosenki, będące szlagierami – „Waterfall” czy „Waiting”. Mnie osobiście najbardziej chwyciło wykonanie piosenki „Tension”, które było pełne obłędu i harmonii.

Wydaje mi się, że końcowa ocena koncertów bazuje na oczekiwaniach. Moje oczekiwania nie były kosmiczne. Spodziewałam się dobrego koncertu, który będzie stemplem, utwierdzającym w przekonaniu, że islandzcy Vök potrafią wiele. Pokazali to w jasnym, może nie do końca wyrazistym świetle. Zabrakło mi płynnych muzycznych przejść między piosenkami, które sprawiają, że człowiek zapada się w głębi serwowanej muzyki… Bo jasne – fajnie jest znać tytuły prezentowanych utworów, ale zbyt częste mówienie jak nazywa się dana piosenka czasami wyprowadza z transu. Mimo wszystko, warto było poświęcić ten mroźny wieczór na ogrzanie się w cieple ich muzyki, która zdecydowanie nie ma w sobie nic z islandzkiego chłodu, aczkolwiek posiada wiele z islandzkiej cenionej muzyki.

komentarze

comments

Polecamy