Dodatki / Recenzje

Kapitalnie dobra lekcja “Wiedzy o Społeczeństwie” – recenzja albumu Lao Che

napisane przez Anita Brylak, 25 lutego 2018
Okładka albumu "Wiedza o Społeczeństwie"

W dobie nieustających przemian twórców muzycznych nie liczyłam na zachowanie przez Lao Che stylu, którym zjednał sobie fanów. Nie podejrzewałam zespołu o stworzenie muzyki typowo komercyjnej, jednak spodziewałam się pójścia za tropem panującej obecnie mody na zmiany. Coma jest przykładem metamorfozy, której spodziewałam się w tym przypadku. Na moją korzyść bardzo się przeliczyłam. „Wiedza o Społeczeństwie” to sto procent Lao Che. Począwszy od muzyki, tekstów czy sposobu narracji. Co prawda płyta jest zrobiona w innym klimacie niż poprzedzający ją krążek „Dzieciom”, wydane w 2008 roku „Gospel”, czy wreszcie „Powstanie Warszawskie”, z którego zespół zasłynął, jednak wybitna gra słów Spiętego towarzyszy także tej produkcji.

Nowe wydawnictwo zespołu to w dalszym ciągu opowieść o życiu, która została zapoczątkowana albumem „Gusła” w 2002 roku. Zespół wziął na tapet relacje międzyludzkie. Podkreślił dość wyraźnie, że na co dzień świat zmusza nas do opowiedzenia się po czyjejś stronie, natomiast w sytuacjach kryzysowych wszyscy zmierzamy ku jedności. O granicach traktuje rozpoczynający album utwór „Kapitan Polska”, występujący dalej „Polak Rusek i Niemiec” czy „Liczba Mnoga”. W konflikt dotyczący podziału zamieszany jest również Stwórca. W „United Colours of Armagedon” Hubert Dobaczewski pyta „Której maści jest Bóg?”. To pytanie retoryczne. O samym Wszechmogącym na płycie jest sporo. Spięty w jednym z wywiadów powiedział, że wierzy w to, że coś go stworzyło, jednak do Boga podchodzi z ironią („naszych dusz nie uratuje nawet Chrystus Plus”). Tę da się zauważyć na „Wiedzy o Społeczeństwie” nie tylko w odniesieniu do Boga.

Muzycznie płyta uplasowała się w latach 80. Jest bardzo dynamiczna, taneczna. O jej rytmice dał znać już singiel „Nie Raj”, który automatycznie wbił się w moją pamięć. Podobnie rzecz ma się ze „Szkolnictwem”. Przez moment myślałam, że gościnny udział w nagraniu wziął projekt Fisz Emade Tworzywo. To jednak celowy zabieg wokalisty, który dodaje utworowi smaczku, a sam Emade był odpowiedzialny jedynie za produkcję albumu. Towarzyszył mu Filip „Wieża” Różański. Lao Che nowością wyłonił się nieco z szuflady podpisanej „Powstanie Warszawskie”. Od początku swojej działalności zespół kojarzony jest z tą płytą, choć to nie jego debiut.

Moim ulubieńcem stał się kawałek „Sen a’la Tren”. Początkowo dzikie, później opanowane i spokojne dźwięki wprowadzają w klimat niczym muzyka reggae. Jamajski klimat szybko się udziela, ale i kończy. Zastępuje go egzotyka „Baśni Tysiąca i Jednej Nocki”. Choć treść utworu wyraźnie nawiązuje do Polski („od morza do morza, od Tatr do Tatr”), muzyka momentami przenosi do Indii. Album „Wiedza o Społeczeństwie” to mieszanka folku, rocka i elektroniki. Wplątana w to wszystko niebywała umiejętność opowiadania życia rymami czy przymiotnikami skrojonymi na miarę Mickiewicza sprawia, że płyta jest wartościową lekcją. Taką lekcją, której nie chce się opuścić, z której nie wychodzi się przed czasem, na którą rodzic czy opiekun nie pisze zwolnień. To lekcja z morałem, który należy nieść w świat.

Ocena: 8/10

komentarze

comments

Polecamy