Dodatki / Recenzje

Bezkompromisowo i z szacunkiem – recenzja “Zalewski śpiewa Niemena”

napisane przez Anita Brylak, 23 lutego 2018
Okładka płyty "Zalewski śpiewa Niemena"

Wydanie albumu z coverami rzadko jest efektowne. Raz zasłyszane utwory choćby były kiepskie, dają się zapamiętać. Trudno jest też przebić styl wykonawcy oryginału szczególnie, jeśli tak jak w przypadku Krzysztofa Zalewskiego, coveruje się Mistrza. Czy udało mu się udźwignąć potężny kawałek historii?

Zwycięzca drugiej edycji Idola już nie raz udowodnił, że wyzwań się nie boi. Grał w zespole Loch Ness oraz Nie-bo. Towarzyszył zespołowi Hey podczas jednej z tras koncertowych, dwukrotnie wziął udział w telewizyjnym show. Zagrał także tytułową rolę w dramacie „Historia Roja”, którego premiera miała miejsce w 2016 roku. Niedawno przyszło Mu stanąć na jarocińskiej scenie i prezentować twórczość Czesława Niemena. Te zadanie również wykonał perfekcyjnie. Jak więc prezentuje się płyta z utworami jednego z najwybitniejszych polskich twórców?

„Zalewski śpiewa Niemena” to zestawienie zarówno znanych, jak i nieznanych utworów Mistrza. Wszystkie piosenki zawarte na płycie zostały nieco przearanżowane, jednak zachowany został ich oryginalny wymiar. Nie wyobrażam sobie całkowitej zmiany linii melodycznej. To jeden z ważniejszych elementów, które są niesamowicie charakterystyczne dla Niemena. Sama Jego postać jest na tyle wyjątkowa, że trudno nie pokusić się o przesłuchanie płyty Zalewskiego. Późniejszym etapem tej czynności jest już tylko nagminne zapętlanie zawartości płyty. Nie dzieje się to przypadkowo. Nawet jeśli część utworów jest nam zupełnie obca (co miało miejsce w moim przypadku), poznawanie ich przez pryzmat znanego i lubianego głosu jest dużo łatwiejsze niż przyswajanie oryginału. Ten jest trudny w odbiorze, szczególnie jeśli ktoś nie lubi muzyki eksperymentalnej.

Krzysztof Zalewski podszedł do zadania nie tylko z szacunkiem, ale i dbałością o każdy szczegół. To co należy docenić, to przede wszystkim ujednolicenie dźwięków tak, aby album z mieszanką twórczości Mistrza stał się miłą w odbiorze całością. Już od pierwszego numeru daje się we znaki energia tryskająca od Zalefa. „Dolaniedola” czy następujący po niej kawałek „Przyjdź w tę noc” to emocje do kwadratu. Nie brakuje ich również w kolejnych numerach. Każdy dźwięk, który został maksymalnie wyciągnięty z niebywałą lekkością sprawia, że na plecach pojawiają się ciary. Myślę, że dla wielu słuchaczy kluczowy był tutaj utwór „Dziwny jest ten świat”, z którego wykonaniem zmagał się niejeden muzyk. Zmagał to nieprzypadkowe słowo. Wiele osób próbowało choć w minimalnym stopniu dorównać kunsztowi oryginału. Odtworzenie tej piosenki to kilkuminutowa weryfikacja umiejętności muzycznych. Te Zalewski posiada i regularnie pielęgnuje, a znany wszystkim utwór śpiewa nienagannie. Oddaje jego charakter, nie tworząc przy tym kopi.

Większość utworów na albumie „Zalewski śpiewa Niemena” została udekorowana głosem Natalii i Pauliny Przybysz. Damska część Sistars stanowi wisienkę na torcie, którą możemy podziwiać m.in. w „Status mojego ja”, „Jednego serca” czy „Kwiatach ojczystych”. Wokalistki nadają delikatności fragmentom, które Krzysztof Zalewski śpiewa z rockowym pazurem („Spojrzenie za siebie”). Nie mogło go tutaj zabraknąć. W końcu to płyta wokalisty, który z rockiem ma wiele wspólnego. I choć jego poprzednie wydawnictwo przepełnione było rozkosznymi dźwiękami, mocnego brzmienia też tam nie zabrakło. W całej składance z twórczością Niemena wykonywanej przez pochodzącego z Lublina multiinstrumentalistę, warto wyróżnić „Pielgrzyma”. Dlaczego? Jest w nim dużo spokoju, pustynnego klimatu, może nawet Indii. Głos wydostający się z gardła autora płyty „Złoto” pokonuje wszystkie przeszkody, ogrzewa niczym słońce i hipnotyzuje. To niespodziewany efekt. Tematyki wykonywanych utworów nie tyle nie trzeba, co nie można analizować. Teksty powstały dawno temu. Nikt z nas nie wie, co siedziało w głowie ich autora, kiedy powstawały. Jest w nich kwintesencja życia i urok, który należy docenić. Bardzo się cieszę, że ktoś podjął się tak trudnego, jednocześnie pięknego zadania i postanowił przekazać część historii polskiej muzyki dalej. Krzysztof Zalewski oddając szacunek Mistrzowi zagwarantował go również sobie.

Ocena: 10/10

 

komentarze

comments

Polecamy