Artykuły

T-Mobile Nowe Horyzonty – wyjątkowe koncerty i DJ-skie sety

napisane przez Outrave, 31 lipca 2017

Międzynarodowy Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty to przede wszystkim uczta dla oka i jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych kinematografii, jakie odbywają się obecnie w tej części Europy. W dniach od 3 do 13 sierpnia Wrocław już po raz siedemnasty stanie się stolicą ambitnego filmu, ale tradycją stały się już także towarzyszące projekcjom koncerty muzyczne. Ich profil wpisuje się w konwencję, która na wrocławskim festiwalu obowiązuje od samego początku i skupia się na prezentacji sztuki o odważnym rysie artystycznym, szukającej nowych form przekazu oraz idącej pod prąd kulturze masowej. Dzięki staraniom organizatorów w tym roku słuchacze zgromadzeni na dziedzińcu Muzeum Militariów Arsenał po raz kolejny usłyszą mieszankę muzyki elektronicznej, instrumentalnej, hip hopu oraz awangardy.

W dniach trwania festiwalu w miejskim Arsenale odbędą się występy 26 artystów, wśród których nie zabraknie zespołów, wykonawców solowych, tzw. live actów oraz setów DJ-skich. Ich dobór oraz związany z tym zwrot w stronę bardziej elektronicznych brzmień w porównaniu z ofertą z lat poprzednich wiąże się z wyborem T-Mobile Electronic Beats jako swoistego kuratora sceny muzycznej. Centralnym punktem ogniskującym w tym roku uwagę publiczności ma być występ amerykańskiego duetu Shabazz Palaces. Tworzący go Ishmael Butterfly Butler oraz Tendai Maraire wspólnie eksplorują najbardziej niedostępne zakątki eksperymentalnego hip hopu, oferując mieszankę dźwięków dekonstrujuących dzisiejszy zdigitalizowany świat wraz z jego kulturą. Duet przyjedzie do Polski po pięcioletniej przerwie na specjalne zaproszenie władz Festiwal, a koncert stanie się okazją do promocji ich dwóch nowych koncept-albumów – „Quazarz: Born on a Gangster Star” oraz „Quazarz vs. The Jealous Machines”

Drugą gwiazdą imprezy jest ukrywający się pod pseudonimem Actress brytyjski kompozytor Darren Cunningham. Anonsowany jako najbardziej zwodniczy i tajemniczy gość tegorocznej edycji, Actress wpisuje się w nurt współczesnych odnowicieli sceny IDM. Jego muzyka, z pozoru pełna przypadkowości i kombinatoryki łączącej brzmienia house, dubstep i ambitne, opisywana jest jako środek uodparniający na chaos rzeczywistości. Jeszcze do niedawna Cunnigham oraz jego twórczość pozostawały w głębokim podziemiu, jednak wraz z premierą płyty „Splazsh” w 2010 r., która zdobyła tytuł albumu roku prestiżowego magazynu The Wire, kariera muzyka nabrała tempa. W dniu 11 sierpnia Actresss da koncert promujący swój najnowszy longplay AZD, który okazał się w kwietniu tego roku.

We Wrocławiu nie zabraknie również innych przedstawicieli nowoczesnych brzmień. Pojawią się m.in. znany ze współpracy z projektem Gorillaz raper Zebra Katz, prawdziwy muzyczny innowator i twórca gatunku gqom, DJ Lag, który na Dolny Śląsk przyjedzie prosto z dalekiego Durbanu na jedyny koncert na naszym kontynencie, caryca rosyjskiego elektroniki Inga Copeland oraz penetrujący najbardziej abstrakcyjne i zapomniane terytoria Yves Tumor, artysta-performer, człowiek zdefiniowany jedynie miejscem i czasem konkretnego występu. Do tej często nietuzinkowej palety wykonawców dołączą polscy przedstawiciele w postaci dobrze znanych już festiwalowej publiczności braci Waglewskich w wydaniu Fisz Emade, zespół Mitch & Mitch czy Jacek Sienkiewicz, który zagra bezpośrednio po Actress. Fanów nieco bardziej relaksującej i kontemplacyjnej muzyki z pewnością ucieszy fakt, że Wrocław odwiedzi Piotr Kaliński (Hatti Vatti), jeden z najbardziej obiecujących twórców z pogranicza ambientu i dusznego future garage.

Pełna rozpiska koncertów towarzyszących T-Mobile Nowe Horyzonty:

3 sierpnia, czwartek

22:00 Whyba  – DJ set

4 sierpnia, piątek 22.00

22:00 Sherwood & Pinch (GB)
23:30 Ata (USA)
01:00 Horsy – DJ set

5 sierpnia, sobota

22:00 Hatti Vatti (PL)
23:15 YGG
00.30 Young Majli /regime brigade – DJ set

6 sierpnia, niedziela

22:00 Yves Tumor (GB)
23:00 Mitch & Mitch (PL)

7 sierpnia, poniedziałek

22:00 Flue (PL)
23:30 Fisz Emade (PL)

8 sierpnia, wtorek

22:00 Vitas Guerulaitis (B/FR)
23:30 Blood Sport (GB)
00:30 Xarah Dion (Kanada)

9 sierpnia, środa

22:00 Inga Copeland
23:00 Zebra Katz (USA)
00:15 We draw A (PL)

10 sierpnia, czwartek

22.00 Shabazz Palaces (USA)
00:00 DJ LAG
01:00 PLAL/regime brigade – DJ set

11 sierpnia, piątek

22:00 Actress (GB)
00:00 Jacek Sienkiewicz (PL)
01.30 Baby Meelo /regime brigade – DJ set

12 sierpnia, sobota

22.00 Resina
23.30 Enchanted Hunters
00.45 Women For Hire
01.15 De La Rocka  – DJ set

13 sierpnia, niedziela

22:00 DJ set (wstęp wolny)

Impreza Towarzysząca
5 sierpnia, sobota

22:00 T Mobile Electronic Beats oraz BYOB (Bring Your Own Beamer)
Wyspa Tamka

komentarze

comments

Polecamy