Artykuły

Son Lux – hipnoza pozbawiona struktur

napisane przez Paulina Zając, 23 lutego 2018
Foto: Alix Spence

Son Lux to jeden z tych solowych projektów, które nieustanie rozwijają się przy akompaniamencie muzyki nowych członków zespołu. Osoby tworzące zespół, Ryan Lott, Rafiq Bhatia oraz Ian Chang, to indywidualiści i niezależne jednostki muzyczne. Ich muzyczna relacja to istny kolaż brzmień, rytmów i pomysłów. Jednak pierwsze trzy albumy Son Lux – „At War with Walls & Mazer”, „We Are Raising” i „Lanterns” są dziełem solowym założyciela zespołu, Ryana. Każdy z albumów spotkał się z zainteresowaniem i podziwem zarówno wśród krytyków muzycznych, jak i widowni. O muzyce Lotta pisały uznawane w świecie muzycznym serwisy, takie jak Pitchfork, NPR czy Consequence of Sound.

Niewątpliwym sukcesem albumu „Lanterns” z 2013 roku są single „Easy” i „Lost It To Trying”. Pierwszy z nich stał się znakiem rozpoznawczym zespołu. Nadal jest najczęściej odsłuchiwanym utworem artysty, zarówno w serwisie Spotify, jak i YouTube. W związku z tym doczekał się dwóch odświeżonych wersji, z udziałem gwiazd sceny alternatywnej – Lorde i Woodkid’a. „Lost It To Trying” natomiast pojawiło się w liście Pitchforka uwzględniającej najlepsze nowości muzyczne.

Kolejny, czwarty już album, „Bones”, to pierwsze wydawnictwo stworzone w pełnym trzyosobowym składzie. Choć słyszalne jest wprowadzenie perspektyw nowych członków zespołu, niepowtarzalny rdzeń brzmieniowy i strukturalny kunsztownie kreowany przez Ryana został niezmienny. Teksty na tym krążku mimo swojego urywkowego charakteru i przenośnych znaczeń wydają się mieć wspólny mianownik. Mówią one o stanie obecnej sytuacji, pytając retorycznie o możliwość jej zmiany. „Obecna sytuacja” jest to pojęcie mgliste, dlatego też staje się uniwersalne w zależności od intencji odbiorcy.

Najnowszy album zespołu o tytule „Brighter Wounds” ujrzał światło dzienne 9 lutego bieżącego roku. Przejmująco drżący głos, struktury oderwane od przewidywalnych zasad czy rozbudowane brzmienie obejmujące syntezatory, mocną perkusję czy chóry to nic, czego nie można by było się spodziewać po zespole. Jest jednak coś, co oddziela poprzednie wydawnictwa od „Brighter Wounds”. Pojawiające się wcześniej w obszarze tekstów uniwersalne motywy zostały zastąpione personalną refleksją Ryana Lotta w powiązaniu z wydarzeniami, które miały miejsce w jego życiu. Śmierć bliskiego przyjaciela i doświadczenie rodzicielstwa zostały źródłem rozważań ujętych na „Brighter Wounds”.

Sam zespół określa siebie jako „bezgatunkowy”. Wpływy zarówno muzyki elektronicznej i popu, jak i muzyki klasycznej czy soulu czynią brzmienie trudnym do zaklasyfikowania. Son Lux to zespół, który zadziwia, interesuje, hipnotyzuje i łamie zasady kompozycji.

Już  27 lutego w warszawskiej Progresji będziemy mogli wejść do świata złożonych brzmień i klimatycznych rollercoasterów na koncercie, będącym częścią trasy promującej najnowsze wydawnictwo – „Brighter Wounds”.

 

komentarze

comments

Polecamy