Artykuły

Najlepsze utwory minionego roku. Posłuchajcie playlist artystów podsumowujących 2016

napisane przez Outrave, 23 stycznia 2017

Styczeń to miesiąc przede wszystkim nowych planów, świeżych obietnic i postanowień, lecz również spojrzeń na miniony rok, a także podsumowań. Po fali płynących zewsząd rankingów i topów, chcemy zaprezentować Wam rok 2016 w pigułce, a raczej w subiektywnych pigułkach zaproszonych przez nas do stworzenia playlist gości – bez olimpijskich piedestałów, medali popularności czy muzycznych malin. Siedemnastu artystów wybrało najbardziej wartościowe, znaczące i ulubione utwory poprzedniego roku. Sprawdźcie, czy znajdziecie pośród nich swoich faworytów.

Jóga

Niegdyś duet z Katowic stworzony przez Rafała Skowrońskiego i Kamila Łukasiuka, dziś trio razem z kolejnym członkiem załogi – Maciejem Sawochem – jest znane przede wszystkim ze skandynawskiej melancholii, liryczności i emocjonalności. Panowie są na scenie od 2013 roku i w ciągu tego czasu zdążyli wydać już dwa wydawnictwa – EP-ki „Skin” oraz „Hero” (nagraną pod skrzydłami Aarona Bastinelliego w berlińskim Hansa Tonstudio w ramach nagrody Converse Rubber Tracks). Zespół występował zarówno na największych polskich festiwalach (Open’er Festival, OFF Festival, etc.), w ramach muzycznych projektów czy także jako support (przed Sleep Party People i Low Roar), jak i za granicą (Budapeszt; Węgry). Obecnie zespół jest w trasie promującej „Hero” i odwiedzi m.in. Olsztyn, Opole i Wrocław.

Posłuchaj: Spotify

Lilly Hates Roses

Poznańsko-toruński duet Katarzyny „Lilly” Golomskiej i Kamila „Clarka” Durskiego działa od 2012 roku. Swoim folkowo-rockowym brzmieniem zainteresował już stację radiową KEXP czy magazyn NME. W ostatnim czasie poruszył serca odbiorców dzięki trasie Lilly Hates Roses plays The Smiths, w ramach której zaprezentował materiał z „The Queen is Dead” we własnej interpretacji. Na koncie artyści mają dwa albumy studyjne: „Something to Happen” oraz „Mokotów”, które zawierają kompozycje zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Posłuchaj: Kasia – Spotify / Kamil – Spotify

 

Ralph Kaminski

Ralph Kaminski, określony mianem jednego z najlepszych debiutantów minionego roku, działa w światku muzycznym już od dłuższego czasu. Wśród licznych wyróżnień, takich jak m.in. Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy pierwsza nagroda na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. Uwagę zwracają także fakty, że studiował na gdańskiej Akademii Muzycznej i Muzycznym Uniwersytecie CODARTS w Rotterdamie. Jest też związany z agencją artystyczną Tuf i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Jego album „m o r z e” ukazał się w listopadzie i podbił serca polskich odbiorców. Muzyk tworzy swoją autorską muzykę w duchu artystycznego popu, dodając także elementy muzyki filmowej. W marcu wyrusza na trasę koncertową promującą to wydawnictwo.

Posłuchaj: Spotify

Novika

Katarzyna Nowicka, ukrywająca się pod pseudonimem Novika, to jedna z najaktywniejszych artystek na polskiej scenie klubowej. Pierwsze muzyczne kroki stawiała w zespole Futro, jest znana z licznych duetów (z Fiszem, Smolikiem). Własny materiał zaprezentowała w 2006 roku, wydając „Tricks Of Life”. Współpracowała z Marcinem Czubalą oraz Lovebirds. Dotychczas wystąpiła na największych polskich i zagranicznych festiwalach (Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Great Escape, Waves Vienna), a także wydała cztery płyty studyjne, które zostały docenione Fryderykami.

Posłuchaj: Spotify

Rosalie.

Rosalie Hoffman to poznańska wokalistka pochodząca z Berlina. W swojej twórczości podkreśla inspiracje amerykańskim R&B i hip-hopem sprzed dwóch dekad, które zgrabnie miesza z nowoczesną elektroniką. Dotychczas wystąpiła na Open’er Festival, Songwriter Łódź Festival, Enea Spring Break, w ramach Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24, dała liczne klubowe koncerty, a także supportowała grupę RYSY. W listopadzie zeszłego roku wydała swoją pierwszą EP-kę zatytułowaną „ENUFF”, za której produkcję odpowiadają m.in. Lux Familiar, Jordah czy MIN t.

Posłuchaj: Spotify

Pola Rise

Nostalgia, północne brzmienie, szczerość, delikatność – to słowa, które w pełni oddają charakter twórczości Poli Rise. Tajemnicza wokalistka zaciekawiła słuchaczy podczas występu u MANOIDa, a niedługo po tym opublikowała teledysk do piosenki „Did you sleep last night”. Teraz ma na koncie już minialbum „The Power of Coincidence” oraz najnowszy singiel „Behind”, zapowiadający nadchodzące wkrótce wydawnictwo. Piosenka Poli „Soulless Dance” trafiła także na składankę Młoda Polska, gromadzącą brzmienie polskich młodych artystów ostatnich lat. Docenieniem wokalistki było też zaproszenie do pokazu Deezer Sessions w ramach festiwalu Warsaw Music Week 2015.

Posłuchaj: Spotify

Coals

Brytyjski portal The Quietus opisał ich muzykę jako marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku. Bez wątpienia, duet pochodzący ze Śląska nie jest pierwszym lepszym elektronicznym zespołem. Wśród inspiracji, z których razem czerpią, Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski wymieniają Sigur Rós, Maanam, Spooky Black, Soap&Skin czy też Yung Lean. Mimo że zespół stworzyli dopiero w roku 2014, już zdążyli zagrać na znaczących polskich festiwalach (Open’er Festival, Soundrive Festival, OFF Festival), a także za granicą (Positivus Festival, Reeperbahn Festival, Iceland Airwaves) i wydać EP-kę „Homework” oraz singiel „RAVE03′”, promujący nadchodzący w tym roku nowy album.

Posłuchaj: Katarzyna – Spotify / Łukasz – Spotify

 

Dwa Pokoje

Twórczością Dwóch Pokoi kieruje spokojne, jazzowo-triphopowe brzmienie, odmawiające sobie nowoczesnych, modnych syntezatorów czy szczególnych komputerowych udziwnień. Agata i Wojtek, złączeni ze sobą nie tylko muzycznym kontraktem, ale i węzłem małżeńskim, wykorzystują w swoich utworach tradycyjne instrumenty, pogłębiające delikatny i kojący nastrój, m.in. skrzypce i harfę. W dorobku artystycznym mają już EP-kę „To Już”, przypominającą wydawnictwa Mikromusic czy też Bisquit.

Posłuchaj: Spotify

Chłopcy Kontra Basia

Powstały prawie osiem lat temu folkowo-jazzowy zespół, którego filarami są Basia Derlak, Marcin Nenko i Tomasz Waldowski, swoją niezwykłość opiera na budowaniu autorskich kompozycji na tradycyjnym gruncie. Artyści czerpią inspiracje zarówno ze słowiańskiego folkloru, jak i bałkańskiego. W swoim dorobku twórczym mają trzy wydawnictwa: minialbum Chłopcy Kontra Basia”, Oj tak!” (wydane także za granicą przez brytyjskiego wydawcę – World Music Network) oraz „O”, określane przez muzyków jak płyta-opowieść. Poza działalnością stricte albumową, Chłopcy Kontra Basia działają także w teatrach (m.in. w Teatrze Śląskim, Teatrze Wybrzeże). W 2015 roku zostali nagrodzeni za debiut oraz muzykę do spektaklu „Morfina” na podstawie powieści Szczepana Twardocha, w reżyserii Eweliny Marciniak.

Posłuchaj: Spotify

Agi Brine

Aga Bigaj, poznańska wokalistka, jest kolejną nowością w szufladce elektronicznych, świeżych brzmień. Mimo że tworzy od niedawna, zdążyła już stanowczo zarysować swój styl – elektroniczny pop połączony z syntezatorowym R&B. Dwiema największymi inspiracjami dla młodej artystki są wyjątkowe osobowości sceniczne – Tori Amos oraz Aaliyah. W swoim dorobku twórczym ma już jedną EP-kę – „Filling Empty Spaces” – na której usłyszymy m.in. duet z Jaq Mernerem. Wystąpiła na takich znaczących muzycznych wydarzeniach jak Open’er Festival, Enea Spring Break czy podczas sesji nagraniowej Sofar Warsaw.

Posłuchaj: Spotify

Ania Kłys

Pierwsze zdobyte doświadczenia muzyczne Anny Kłys sięgają czasów liceum i warsztatów wokalnych, podczas których spotykała takie osobistości jak Krystyna Prońko czy Jacek Siciarek. Kolejnym ważnym etapem w kształtowaniu muzycznego talentu artystki były udziały w programach telewizyjnych X-factor oraz The Voice of Poland, współpraca z zespołem Shivers, a także gościnne wystąpienie na płycie Krzysztofa Kiljańskiego Barwy Kofty”. Wszystko to zaowocowało w październiku ubiegłego roku pierwszym studyjnym albumem zatytułowanym KŁYS01″, zachowanym w electro-popowych brzmieniach.

Posłuchaj: Spotify

Melika

Melika, tworząca projekt razem z Marcinem Rakiem i Pawłem Rychertem, proponuje słuchaczom nieoczywistą, oryginalną elektronikę, pomieszaną razem z soulem i jazzem. Dotychczas światło dzienne ujrzało wydawnictwo Tales Part One”, zawierające pięć spójnych kompozycji. Oprócz tego, Melika współpracowała z house’owym Splesherem czy także funkowo-jazzowym Creophonic. W ubiegłym roku trio otrzymało tytuł Muzycznego Odkrycia Roku  podczas piątego przeglądu Moico Enjoy Music.

Posłuchaj: Spotify

Martina M

Martina Matwiejczuk zdobywanie muzycznego doświadczenia rozpoczęła w warszawskim chórze Sienna Gospel Choir oraz w klubach Tygmont i Jazzownia Liberalna. Współpracowała m.in. z grupą Afromental, Sokołem i Pono oraz Ten Typ Mesem. Sześć lat temu postawiła samodzielny krok i wydała EP-kę Extended Play”, ciepło przyjętą przez odbiorców. Po studiach w Londynie Martina M wróciła do Polski i na rodzimy rynek – w październiku poprzedniego roku wydała studyjny album Prozopopeja” stworzony w całości w języku polskim.

Posłuchaj: Spotify

Sambor

Pochodzący z Tychów Sambor Kostrzewa, pomysłodawca projektu Sambor, który tworzy razem z Krzysztofem Kuźnikiem i Adamem Cyzio, jest jednym z najbardziej oryginalnych i intrygujących młodych wokalistów i kompozytorów, nie dających się w żaden sposób jednoznacznie sklasyfikować. Krąży wokół muzyki elektronicznej i alternatywnej. W swoim dorobku ma już trzy płyty – Yesterday is Unknown”, Bruksizm” oraz wydaną w tym miesiącu Umbrę”.

Posłuchaj: Spotify

Ptakova

Natalia Ptak, znana jako Ptakova, działa na polskim rynku muzycznym od roku 2013. Dotychczas ukazał się minialbum artystki zatytułowany K.A.”, odebrany niezwykle pozytywnie przez odbiorców. W 2015 roku wokalistka razem z Maciejem Sawochem powołała do życia elektroniczny projekt SOXSO, w ramach którego wystąpili na Enea Spring Break, Open’er Festival czy Fuchsbau Festival. W tym roku prawdopodobnie ukaże się debiutancka płyta duetu zatytułowana Unrest” oraz solowe, kolejne wydawnictwo Ptakovej, działającej w tej kwestii razem z Bartoszem Ebertem.

Posłuchaj: Spotify

Sonia Pisze Piosenki

Solowy projekt Sonii Wąsowskiej jest wyjątkowym, muzycznie-emocjonalnym odkryciem. Artystka opowiada historie za pomocą gitary oraz przyciągającego nawet najbardziej zabieganego słuchacza głosu. Inspiracjami dla warszawskiej wokalistki są Laura Marling i Cat Power. Na swoim muzycznym koncie Sonia ma już EP-kę Friends to Lovers”, na której umieściła cztery autorskie akustyczne kompozycje. Początkowo występowała podczas songwriterskich wieczorków w Klubojadalni Eufemia i supportowała duet Lilly Hates Roses w Polsce i Irlandii. Dodatkowo wykonała swoje utwory w sesjach dla BalconyTV oraz Sofar Warsaw. Szerszej publiczności zaprezentowała się w ramach m.in. Halfway Festival, Alter Fest, Piotrkoff Art Festival, Opole Songwriters Festival oraz Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane.

Posłuchaj: Spotify

Youth Novels

Youth Novels to duet pochodzących z Wągrowca Anu Babrakowskiej i Emila Nowaka. Wśród swoich inspiracji wyróżniają Lykke Li, Daughter, Chet Faker, Alt-J czy Bombay Bicycle Club. Ich twórczość natomiast charakteryzuje chłodne i oszczędne brzmienie gitar i klawiszy, a także dojrzały, nieco oniryczny wokal. Mimo że są bardzo młodzi, zarówno wiekiem, jak i stażem scenicznym, to na swoim koncei mają EP-kę „I Used to Wrech It All”, zawierającą sześć kompozycji, w tym cover Myslovitz „Ściąć Wysokie Drzewa”. Na swoim koncie mają występy przed Sister Wood, Oh Wonder oraz Sorry Boys, a także występ na Open’er Festivalu.

Posłuchaj: Spotify

————-

Artykuł przygotowali: Alicja Widera, Justyna Czarna, Marcin Kaszuba, Daria Solich

komentarze

comments

Polecamy