Artykuły

Artystyczne oblicze kobiety nie jedno ma imię, ma za to wiele do powiedzenia

napisane przez Daria Solich, 9 marca 2018
Kolaż autorstwa Barrakuz

Ciężko jednoznacznie ocenić na ile obecna wrzawa wokół spraw kobiet to trend, na którym jedne podmioty polityczne próbują podnieść swoje sondaże kosztem innych, a na ile poważna reakcja i rzetelny głos części społeczeństwa w sprawach, które w ostatecznym kształcie dotykają nas wszystkich.

Na ostrzu noża stawiane są tematy modyfikowania prawa przez osoby, których konkretnie nie dotyczy dane zagadnienie, blaski i cienie ścieżek rozwoju zawodowego i artystycznego płci pięknej, a także sprawy bytowe i edukacyjne społeczeństwa w kwestiach związanych z szeroko pojętą seksualnością.

Z jednej strony mamy akcje środowiskowe, jak #metoo, która nagłośniła sprawę mobbingu, gwałtów i wykorzystywania seksualnego w środowisku filmowym, a także muzycznym. Dziewuchy Dziewuchom z ich manifestem i ich pouczającą akcja #sexedpl, na której czele stanęła Anja Rubik, kładą nacisk na edukację, wykazując, że jej pozytywne konsekwencje mogą zapobiec przyszłym nieszczęściom. Z drugiej strony barykady jawi się Czarny Protest, który został zainicjowany przez partię Razem, a do którego przyłączyła się lwia większość nie tylko kobiet i mężczyzn, ale także artyści i twarze znane z mediów.

Najświeższą z wśród ostatnich głosów ze świata sprawą jest fakt zmaskulinizowanych muzycznych line-upów festiwalowych. Inicjatywę keychain zainicjowała PRS Foundation. Według ich sondażu w ubiegłym roku w UK tylko 26% występujących na festiwalach artystów było kobietami. Solidarność z ruchem wyraziły już MUTEK, Worldwide i Katowice JazzArt Festival, chcące doprowadzić do równowagi płciowej na festiwalach.

Tematy głośno poruszane w mediach stają się kanwą dla głosów, którym brakuje przebicia masowego przekazu, a jednak łamią stereotypy i przyjęte konwencje. W siłę kobiety w dziedzinach sztuki nie sposób wątpić. Na naszym rodzimym podwórku mamy nie tylko silne artystycznie osobowości emanujące kobiecością, budujące swoją markę w sposób przemyślany, piękny i niejednokrotnie zaskakującym. Utalentowanych kobiet, będących cichymi bohaterami, udowadniających o umiejętnościach także płci słabszej jest wiele. Doskonałym przykładem są Marta Frej, która odważnie komentuje scenę polityczno-społeczną w swoich memach, Weronika Izdebska – ovors – która tworzy klimatyczne, zapierające dech w piersiach obrazy filmowe, nominowana do Oscara za film „Twój Vincent” Dorota Korbiela czy umykająca wszelkim klasyfikacjom Brodka.

W tym ważnym dla kobiet momencie i w okolicach symbolicznego dla kobiet dnia kilka z nich zgodziło się zabrać głos i wyrazić komentarz do bieżących spraw, które starałam się zamknąć w pięciu pytaniach.

 

Paulina Przybysz – Paulina Przybysz, Rita Pax, Archeo, Sistars – wokalistka, autorka tekstów, prelegentka warsztatów wokalnych

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Myślę że niezależnie od czasów i zawirowań robię swoje i jestem szczera z odbiorcami. Nie piszę o problemach których nie rozumiem, dzielę się swoją wrażliwością, która się spotyka z tymi czasami. Lubię być kobietą, śpiewać i mówić o naszej złożonej i pięknej naturze. Uważam za uzdrawiające, kiedy nurtujące nas tematy mogą być wyśpiewane, wykrzyczane czy nawet wypłakane. Myślę, że muzyka, melodia, kompozycja i brzmienia niosą treści gdzieś jeszcze głębiej i pozwalają człowiekowi odczuwać totalnie. Kocham to w swoim – nazwijmy to – zawodzie czy funkcji społecznej.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej?
Z punktu widzenia logicznego czy biznesowego, gdzie chcesz żyć tylko z muzyki i funkcjonowania na rynku, to obecna sytuacja zdaje się coraz trudniejsza, bo odnoszę wrażenie, że na dofinansowanie kultury można liczyć najmocniej, kiedy poruszamy się patriotycznie w strefie przekazu…. Ale tak zupełnie filozoficznie to jest coś wyzwalającego w momencie, kiedy coś sprawia, że nie możesz już czegoś wytrzymać. Pewne mocne przekazy same się piszą i tylko pytanie na ile masz odwagę o nich śpiewać.

Czy jest według Ciebie jakaś postać w  szeroko pojętej popkulturze, którą mogłabyś nazwać duchowym przewodnikiem lub po prostu głosem rozsądku wypowiadającym się w imieniu kobiet? Osoba, z której poglądami się w dużej mierze zgadzasz?
Od lat mam wrażenie że mam taki „role model” w Eryce Badu. Nie chodzi tylko o muzykę, która oczywiście od zawsze była dla mnie esencją najfajniejszych płyt we wszechświecie, ale też jej podejście duchowe i pewna logika, o której czytam w wywiadach z nią. O jej pracy jako doula czy osoba asystująca umierającym, o jej projektach edukacyjnych i rozumieniu pewnych praw kosmosu. Totalnie czuję co ona do nas mówi.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
Myślę, że każda drobna i większa akcja zwraca naszą uwagę i uwrażliwia ogół społeczeństwa na nierówności i złożoność problemów wywołanych tysiącleciami patriarchalnych zwyczajów. Bardzo szanuję organizacje, które poświęcają się całkowicie walce o równe prawa i o wolność kobiet, która niestety nie jest oczywista. Ja z mojej strony kocham widzieć kobiety, które czują, że mogą być sobą, o tym śpiewam i uwielbiam widzieć jak moja publiczność śpiewa ze mną.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości?
Widzę się coraz głębiej w życiu i tym samym w coraz ciekawszych projektach, piosenkach, kolaboracjach, niespodziewanych wyzwaniach i podróżach.

 

Joanna Ambroz projektantka graficzna, ilustratorka, autorka książki „Cięcie – włosy ludu polskiego”

Plakat promujący akcję #sexedpl autorstwa Joanny Ambroz.

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Ciężko jest mi się ustosunkować do tego pytania. Jestem kobietą, ale postrzegam się przede wszystkim jako człowieka. Jestem wychowana w rodzinie, gdzie nie kategoryzowało się dzieci ze względu na płeć. Nie byłam przymusowo “ugrzeczniana”. Ważne jest to, co mamy w głowie, nie w majtkach. Tak samo uważam, jeżeli chodzi o poglądy polityczne – trzeba podchodzić do tego z rozwagą i spokojem, bez popadania w skrajności.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej?
Myślę, że żyjąc w dobie Internetu, ciężko jest w jakikolwiek sposób utrudnić swobodę wypowiedzi. Trudno jest teraz cokolwiek ocenzurować. Dostęp do informacji jest swobodny, sami kreujemy sobie rzeczywistość, w taki sposób jaki chcemy ją postrzegać. Niestety, to co wiemy, często jest tym, co wyświetla nam się na facebooku. Jeszcze nigdy personalnie nikt nie ograniczał mnie w mojej twórczości.

Czy jest według Ciebie jakaś postać w szeroko pojętej popkulturze, którą mogłabyś nazwać duchowym przewodnikiem lub po prostu głosem rozsądku wypowiadającym się w imieniu kobiet? Osoba, z której poglądami się w dużej mierze zgadzasz?
Bardzo podziwiam twórczość Iwony Demko oraz Marty Frej.  Dzięki  Iwonie Demko, będąc jeszcze nastolatką dowiedziałam się, że z waginy można zrobić pomnik. Teraz artystka zbiera historie kobiet, które cieszą się na widok jednej kreski na teście ciążowym. Akcja w jakiś sposób zrzesza osoby, które po prostu boją się ciąży albo nie chcą mieć dzieci.

Marta Frej jest artystką, która w sposób bardzo dosłowny, bezkompromisowy, mówi o kobiecie w społeczeństwie. Ubierając ciężkie treści w swobodną formę wypowiedzi jaką jest mem internetowy. W sposób wirusowy przeniknęła do szerokiej świadomości, rzucając nowe światło na otaczające nas konwenanse i problemy.

Warto również zwrócić uwagę na twórczość Siksy, która w sposób emocjonujący i doskonały pokazuje za pomocą performensu, to, czego często same boimy się powiedzieć.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
Prawdę mówiąc – według mojej tablicy na facebooku, oczywiście – mam wrażenie, że teraz wszystko kręci się wokół praw kobiet. Manifestacje, gazety, okładki, akcje internetowe, koszulkowy pop-feminizm. Ludzie działają w tym kierunku – z podkreśleniem słowa ludzie. O prawa kobiet walczą również mężczyźni. Świadomość jest coraz większa, szczególnie wśród młodego pokolenia. Pewnie musi jeszcze przelać się sporo wody, aby na każdej płaszczyźnie można było powiedzieć, że “jest dobrze”, ale wierzę, że będzie coraz lepiej.

Warto podkreślić, że obecne manifestacje nie są wydumanym problemem, stworzonym dla kobiet, którym nudzi się w domu. To walka o dobro kobiet, które nie mogą lub nie potrafią przeciwstawiać się krzywdzie, która dzieje się w ich własnej rodzinie lub miejscu pracy.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości?
Chciałabym w dalszym ciągu tworzyć prace, które odsłaniają tematy tabu. Wyjść ze swoją sztuką na ulice, do przechodzących ludzi. Odpowiadać, nie narzucając konkretnego myślenia. Bez kłamstwa i interpretacji. Mówić – tak po prostu jest.

 

Basia Lewandowska-Szarata – BALSI – graficzka, ilustratorka 

„BLOOM” autorstwa BALSI.

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Bycie kobietą to stan umysłu. Bycie człowiekiem to stan umysłu. Bycie twórcą to stan umysłu.

Odkąd mam jakąkolwiek świadomość istnienia oswajam się z faktem, że jestem na tym świecie i jako płeć żeńska, i jako człowiek. Ogarniam rzeczywistość nie płciowością czy ciałem, ale raczej umysłem. Jako osoba dojrzewająca jak większość nastolatków musiałam się zmierzyć z „przetrwaniem” w małym młodym społeczeństwie, zakorzenić się w nim jako i człowiek, i jako dziewczyna, znaleźć zrozumienie, akceptację, żyjąc w większym kontekście społecznym i politycznym nie do końca go rozumiejąc. Dzisiejsze zawirowania polityczno–społeczne nie są tylko dzisiejsze, dziś po prostu więcej z tego rozumiem i widzę szerszy kontekst. Na pozornym spokoju zbudowałam swoją markę, lekkie i przyjemne formy kreatywne, powstały odważne plany-marzenia na przyszłość. Czułam, że zaczynam żyć wśród ludzi, gdzie każdy ma swoje miejsce i swoje prawa, moja twórczość była spokojna i nieprowokacyjna. Dalej taka pozostała, ale teraz pojawił się pewien lęk którego konsekwencje są jeszcze niejasne w kontekście kreowania. Takie kontrowersje polityczne, społeczne sprzyjają twórczości prowokacyjnej, ja nie chcę takiej uprawiać, ale motywacją do zmiany stylu może być nie chęć prowokacji, a konieczność manifestowania, walki słowem i obrazem o to, co zaczynamy chyba tracić.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej?
Nie tyle sytuacja, co  ludzie zaczęli sobie utrudniać swobodę wypowiedzi, nie potrafią słuchać siebie nawzajem ze zrozumieniem. Zatracili umiejętności analizy drugiego człowieka będąc nastawionym na własne „ja”.  Jako twórca odpowiem, że aktualna sytuacja ułatwia wręcz wypowiadanie się – daje sporo tematów do wypowiedzi. Co bardziej odważni, potrzebujący rozgłosu artyści mają teraz raj. Ja sama jako twórca nigdy nie byłam zbyt odważna w otwartym wypowiadaniu się swoją twórczością. Fakt ten nie wynika z lęku przed oceną, czy karą społeczną jaka mogła by mnie za to spotkać, tylko z faktu, że tu chyba wkracza ten „pokojowy” pierwiastek kobiecy – nie lubię aż tak bardzo prowokować. Wiele prac, które odpowiadały na konkretne zagadnienia polityczne, społeczne nie ujrzały światła dziennego lub widziało je małe grono osób, ale sądzę, że przyjdzie na to czas. L To co udostępniam większemu gronu jako BALSI to pozytywne myśli i motta, zabawy słowne. Polityczne i społeczne prace czasem pojawią się na prywatnym profilu gdzie gronem odbiorców są tylko znajomi, bliscy.

Czy jest według Ciebie jakaś postać w  szeroko pojętej popkulturze, którą mogłabyś nazwać duchowym przewodnikiem lub po prostu głosem rozsądku wypowiadającym się w imieniu kobiet? Osoba, z której poglądami się w dużej mierze zgadzasz?
Czytam sporo wywiadów z różnymi artystami, i na szczęście wiele z nich wypowiada się w sposób rozsądny na temat tego co się teraz dzieje w Polsce i Świecie jest ich na tyle dużo, że jestem spokojna, że trafią do szerszego grona i nie damy się zatracić tym wątpliwym wartościom, jakie teraz zaczynają wkraczać w nasze życie. Jak bym miała wybrać jedną osobę to wierna pozostanę sztuką wizualnym i tu w 100%, krótko, lapidarnie zgadzam się prawie z każdym memem jaki robi Marta Frej. Wszystko jest u niej  jasne, zrozumiałe, trafione w sedno. Nic dodać nic ująć. Choć nie jest to piękne, to jest mądre, ale tak mądre, że aż piękne i inne być nie powinno.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
Fajnie, że w szoł biznesie kobiety zaczęły mówić o molestowaniu i o tym, że ich człowieczeństwo, aktorstwo nie może być tylko cielesnością i seksualnością. Mam pewne obawy przed tym, że wśród tych pań znajdą się takie, które pragną zemsty na panach lub skuszone finansami będą fałszywie oczerniać mężczyzn. Nie można też stawiać kobiet w roli ciągłych ofiar, ludzie generalnie mają czasem niedobre skłonności – panie jak i panowie.. Mam ogromną nadzieję, że wszystkie takie akcje doprowadzą nas w końcu do zbalansowanego Świata. Cieszę się, że u nas w Polsce że na szeroką skalę powstał ruch, dzięki któremu ludzie wyszli na ulicę walcząc o prawa kobiet, dziewcząt, które mogą zapobiec ogromnym nieszczęściom. Czarny Protest poparły gwiazdy obu płci. Dobrze, że znani pokazują, że też są ludźmi i mają te same dylematy, co wszyscy inni. Ja gwiazdą nie jestem, ale jasno mogę powiedzieć, że tak samo popieram tę inicjatywę. Uważam jednak, że konsekwencje tej akcji ukazują brak zrozumienia dla nauki, który jest dla mnie największym złem.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości?
Powiem o tym, o czym marzę: będę miała coraz więcej szans do dawania uśmiechu innym. Moje kreacje, będą w wielu domach, a rozmów o tym co mamy przed oczami nie będzie końca i to one będą bodźcem do powstawania kolejnych. Marzę, że będę żyła w Świecie spokojnym i zrównoważonym gdzie wszystkie działania artystyczne nie będą protestem politycznym, społecznym, a przyjemnym kreowaniem rzeczywistości.

 

Iza Dudzik – Dewizka – projektantka, ilustratorka

„Regeneracja” autorstwa Dewizki.

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Przyznam, że już jako dorastające dziecko zauważyłam dość dużą zależność w opinii społecznej od tego jakiej jesteśmy płci. Mocno jednak rozgraniczam (jak na razie) wpływ sytuacji politycznej na moje życie „zawodowe”, a prywatne. Obecna sytuacja polityczna jest bardzo trudna, jednak patrząc na to wszystko z lekkim dystansem oraz okiem skalanym podstawowymi naukami plastyki, potrafię w pewien sposób cieszyć się tą sytuacją. Wszyscy doskonale wiemy, żeby dostrzec intensywność koloru najlepiej skonfrontować go z jego odwrotnością. Myślę, że dzięki obecnej sytuacji zaczęto intensywniej poruszać tematy ogromnie ważne, a wcześniej bagatelizowane. Żyjemy w czasach kontrastu, wszystko krzyczy i wali po oczach, ale może to dobrze, bo trudniej przejść obok tego obojętnie.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej? 
Dla mnie już na etapie wspomnianego dorastającego dziecka sztuka stała się swoistą ucieczką. Zawsze miałam problem z kontaktem z ludźmi, a to cały świat kreatywny dawał mi wiele z tego, czego szukałam w życiu. Może mam do tego bardzo romantyczny i może też naiwny stosunek, jednak mam wrażenie, że sztuka zawsze była, jest i będzie swoistą furtką ulokowaną gdzieś z boku tych wszystkich przekonań, dzięki której możemy zbiec, wyrazić swoje zdanie i jeszcze znaleźć pobratymców, którzy temu przyklasną.

Czy jest według Ciebie jakaś postać w szeroko pojętej popkulturze, którą mogłabyś nazwać duchowym przewodnikiem lub po prostu głosem rozsądku wypowiadającym się w imieniu kobiet? Osoba, z której poglądami się w dużej mierze zgadzasz?
Zawsze zadziwiało mnie to, jeśli ktoś na podobne pytania rzucał jakimś nazwiskiem bez zająknięcia. Jest na świecie w szeroko pojętej popkulturze, ogromna ilość osób z którymi opiniami się zgadzam jednak – co ważne – nie znam ich jako ludzi. To daje mi ogromny dystans do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
Myślę, że ostatnie lata generalnie dosyć mocno sprawiły, że wszyscy zaczęliśmy patrzeć. Teraz pora, by z gapiów stać się świadomymi odbiorcami i patrzeć także ze zrozumieniem. Ciekawych i wartościowych akcji mieliśmy w ostatnich latach bardzo dużo, i niewątpliwie zwróciły one uwagę. Czarny protest, #metoo, czy wszelkie akcje wokół tematu aborcji. Niestety by jednoznacznie stwierdzić, która z nich bezpośrednio wpłynęła na poprawienie się sytuacji, potrzeba jeszcze czasu.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości? 
Zarówno jak i większość (w mojej opinii mądrych) ludzi, tak i ja czasem zmieniam swoje. Przeżywam, analizuję, doświadczam w późniejszym etapie wyciągam wnioski. Taki proces wpływa na późniejsze decyzje. Trudno powiedzieć, gdzie będę, ponieważ trudno założyć czego do tego czasu doświadczę, i jakie (i czy w ogóle) wyciągnę z tego wnioski. Może będę już dużo dalej, a może głupio będę dreptać w miejscu. Jedyne postanowienie, to tylko się nie cofnąć.

 

Beata Śliwińska – Barrakuz – projektantka graficzna, ilustratorka, autorka kolaży

Wizualna zapowiedź warsztatów dyskusyjnych dla twórców „ARTYSTA W NIEBIE” autorstwa Barrakuz.

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Jako kobieta – artystka, tym co robię mam możliwość szerszego przekazu, interpretacji tematów, które nierzadko bywają trudne w werbalnej dyskusji. Bycie twórcą wizualnym to z pewnością umiejętność, która daje dodatkową moc, jeśli czujemy, że chcemy być społecznie zaangażowane. Ja nigdy nie odmawiałam pomocy, sama jestem autorką plakatów zaangażowanych, które były drukowane w geście protestu czy sprzeciwu w Polsce i w Świecie. Jako osoba z całym bagażem osobowości, często oszczędnym w opinie uważam, że mój zawód jest stworzony, by komunikować i zwracać uwagę na sprawy ważne.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej?
Jestem po niepokornej stronie mocy, nigdy nie czułam ograniczeń ani ich sobie nie stawiam. Dlatego jest wyczulona na stawianie mi granic. Gdyby nie upór i konsekwencja designerki to nie rozmawiałybyśmy dzisiaj. W tym co projektuję i tworzę jest sto procent autentyczności nastroju danego momentu. Takie pracą są zawsze najbardziej jakościowe.

Czy jest według Ciebie jakaś postać w szeroko pojętej popkulturze, którą mogłabyś nazwać duchowym przewodnikiem lub po prostu głosem rozsądku wypowiadającym się w imieniu kobiet? Osoba, z której poglądami się w dużej mierze zgadzasz?
Adwoa Aboah jest dla mnie postacią wybitnie inspirującą, zarówno jako osoba, jak i poprzez działania społeczne. Jest jednocześnie modelką, aktywistką, zapoczątkowała ruch Gurls Talk, w którym przekonuje o sile dziewczyn, opowiada jednocześnie o swoich uzależnieniach czy walce z depresją. Jest przy tym swojska. Pojęcie mody dzięki niej zyskało poziom zaangażowania w sprawy istotne, nawet jeśli to reklama Burberry czy Gucci. W dzisiejszych czasach każda z nas ma coś z Adwoa.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
To ciężkie pytanie. Ja nie jestem aktywistką, nie należę do żadnego ruchu, nie uczęszczam na manify, co nie oznacza braku mojego zaangażowania. Nie jestem jednak uprawniona do oceny aktualnego głosu społeczeństwa. To, co mogłabym napisać to fakt solidarności wobec spraw kobiet. Niemniej wielokrotnie zdarza się, że jestem już zmęczona naciąganiem wielu tematów pod prawa kobiet. Temat momentami staje się przeciągnięty, a my wciąż tkwimy na początku drogi. Owszem, tłumny sprzeciw ludu jest najlepszą wizualizacją sprzeciwu, ale obawiam się wewnętrznie, że to może nie doprowadzić do niczego. Sama zaś przygotowałam projekt w ramach „Pogotowia Graficznego’’ zrzeszającego projektantów, którzy udostępniali swoje plakaty do druku na „Czarny Protest” czy lipcowe zgromadzenia „3 x veto” z ubiegłego roku.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości?
Najbliższa przyszłość twórcza jest bardzo intensywna, jednocześnie pracuję teraz dla Audioriver Festival, robię wystawę w Zakopiańskim STRHu, projektuje wizuale dla marki kosmetycznej, i projekty na ubrania. Robię również warsztaty projektowe, najbliższy dla uczniów Zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Kenara. Wyzwań i pracy jest bardzo dużo, liczę że wszystkie projekty i wyzwania dadzą mi poczucie rozwoju i pójścia do przodu. Cały czas do przodu. Najważniejsze, że każdy projekt z osobna, czy to komercyjny, czy społeczny, dają mi ogromną satysfakcję i radość i robienia czegoś przydatnego. Nie wiem, czy to poczucie misji. W mojej rodzinie zawsze były silne i zaradne kobiety, ale z odrobiną szaleństwa. Cieszę się, że te geny są wciąż dominujące.

 

Natalia Kopiszka – KOPI – projektantka biżuterii

Broszki autorstwa KOPI, które ukazały się z okazji Dnia Kobiet.

Czym jest dla Ciebie bycie kobietą, artystką w świecie dzisiejszych zawirowań polityczno-społecznych?
Obecnie my, kobiety, mamy do spełnienia bardzo ważną rolę. Przede wszystkim zabieramy głos w sprawach, o których do tej pory chcieli za nas decydować tylko mężczyźni. Dla mnie bycie kobietą w obecnych czasach to bycie odważną, silną osobowością, która nie boi się wyrażać swoich myśli i postaw.

Czy odczuwasz by obecna sytuacja utrudniała lub ułatwiała swobodę wypowiedzi artystycznej?
Nie widzę większego wpływu, przynajmniej jeśli chodzi o moją pracę. Z okazji Dnia Kobiet wypuściłam dwa piny, inspirowane kobiecym ciałem i tak naprawdę do tej pory słyszałam tylko pozytywne głosy na jej temat.

Jak oceniasz głos społeczeństwa w sprawach kobiet? Czy któraś z akcji na przestrzeni ostatnich lat, która zwróciła oczy na prawa i ogólną sprawę kobiet?
Cieszę się, że kobiety nie boją się zabierać głosu w sprawach dla nich ważnych. Cieszę się, że potrafimy też jednoczyć się, gdy mówimy o kwestiach, które bezpośrednio dotyczą naszych praw i wolności. Myślę, że ostatnie wydarzenia w Polsce powinny napawać nas dumą. Mamy wśród nas silne kobiety, potrafimy mówić jednym głosem, walczyć o nasze prawa.

Gdzie widzisz siebie wraz ze swoją sztuką w najbliższej przyszłości?
Chciałabym nadal nieustannie się rozwijać. Dopiero co otworzyłam butik, więc czas na kolejne cele.

komentarze

comments

Polecamy